Dropp tanken om effekt, hold på glede og mestring!

Kvinne som snakker med sin personlige trener i et treningsstudio
- Vi som lever av å formidle at andre skal begynne å trene, må være bevisst på hvordan vi snakker om nettopp trening, skriver Merete Tennfjord. Foto: iStock / LittleBee80

KUNNSKAP FRA KRISTIANIA: Trening

Kort oppsummert:

  • Trening skal ikke gjøre vondt verre. Vi må snakke mer om mestring enn prestasjon, mener førsteamanuensis Merete K. Tennfjord.

  • Spesielt når veien til en sprekere hverdag føles for stor, må vi starte med det som gir glede og trygghet.
  • Tennfjords forskning viser at god veiledning, tilrettelegging og fellesskap gir mestring, også for dem som har opplevd trening som vanskelig.

(Sammendraget er laget av KI og kvalitetssikret av redaksjonen).

Vi blir stadig overlesset med informasjon om hva som er bra for helsa vår. Kosthold, søvn og ikke minst trening.

Når det gjelder sistnevnte, er nok de aller fleste klar over de mange helsefordelene trening kommer med.

Men et ensidig fokus på treningens fysiske helsefordeler kan gjøre denne kunnskapen vond å bære for en som lever med langvarig smerte og ikke er spesielt aktiv. Nettopp fordi vi vet det er bra, men ikke får nytte av det. 

Hvordan bør vi kommunisere?

Portrett av Merete Kolberg Tennfjord
Merete Kolberg Tennfjord jobber som førsteamanuensis ved Høgskolen Kristiania og som spesialfysioterapeut ved Akershus universitetssykehus. Tennfjord har publisert flere artikler innen kvinnehelse, fysisk aktivitet og internasjonal helse og er involvert i flere pågående prosjekter, blant annet forskning og utvikling ved Gondar universitetssykehus i Etiopia rettet mot forebygging og behandling av fødselsrelaterte skader hos kvinner.Foto: Kristiania.

Kommunikasjon er det sterkeste middelet vi har for adferdsendring. Kommunikasjon er en vitenskap, en kunst og en ferdighet som må trenes og vedlikeholdes.

Vi som lever av å formidle at andre skal begynne å trene, må derfor være bevisst på hvordan vi snakker om nettopp trening.

Dersom avstanden blir for stor mellom nåværende utgangspunkt og der du ønsker at pasienten skal være, er du dømt til å mislykkes som veileder. Ikke minst forsterker du følelsen av å ikke få det til. 

Fra effekt til mestring  

Misforstå meg rett, når vi igangsetter et treningsopplegg, er det for å bedre enten prestasjon, form eller helse. Dette er definisjonen av hva trening er. Uansett hva som er målet, bør det som planlegges for å være noe du har lyst til å gjøre igjen og igjen og igjen. 

Tenk deg at du har en pasient som mesteparten av livet har vært inaktiv: Erfaringen med trening er dårlig. Ikke ett eneste hyggelig minne. Alt var vondt. I noen spede forsøk på trening i nyere tid, har trening gjort ervervede plager verre. 

Pasienten selv vet så altfor godt at det er lurt å trene. Hen vet til og med at trening kan redusere smerte. Problemet er bare at avstanden til en sprekere tilværelse er så stor. Kanskje spørsmålet vi skal stille er: Når kjenner du på glede, mestring, trygghet og stolthet? 

Glede, mestring, trygghet og stolthet

Jeg mener at vi ofte vil for mye med de pasientene vi har foran oss. Dette fokuset drukner i hva vi burde fokusere på: Mestring. 

La meg ta ett eksempel. I en pågående studie blant kvinner med endometriose, ønsker vi å måle effekt av trening på smerte. I teorien er dette absolutt mulig. Trening kan ha en betennelsesdempende effekt for disse kvinnene, og i teorien redusere smerte. Underveis i forskningen ser vi at det som kvinnene legger vekt på er konteksten rundt treningen: god veiledning, tilrettelegging og ikke minst felleskapet rundt trening. De føler på økt mestring av sykdommen når de trener, også for de som tidligere har opplevd trening som alt annet enn lystbetont. 

Oppfordringen er derfor å holde fokus på glede, mestring, trygghet og stolthet med trening. Ha friskt i minne at mestring av trening og mestring av sykdom henger sammen. På denne måten kan treningsglede skapes.

Tekst: Merete Kolberg Tennfjord, førsteamanuensis ved institutt for helse og trening, Kristiania.

Denne teksten ble først publisert på fysioterapeuten.no den 3. april 2025 under tittelen "Trening: Dropp tanken om effekt, hold på glede og mestring!"

Vi vil gjerne høre fra deg!

Send spørsmål og kommentarer til artikkelen på e-post til kunnskap@kristiania.no.

Siste nytt fra Kunnskap Kristiania

  • Når fakta har makta
    Kunnskap Kristiania

    Når fakta har makta

    Politikere roper ikke lenger etter lobbyistene. De ringer ekspertene.
    Les mer
  • Slik endrer spill måten vi lever og lærer  
    Kunnskap Kristiania

    Slik endrer spill måten vi lever og lærer  

    Blir du fristet av pantelotteriet? Det er hele poenget.
    Les mer
  • Selvbestemmelse er nøkkelen til bedring for romsamfunn
    Kunnskap Kristiania

    Selvbestemmelse er nøkkelen til bedring for romsamfunn

    Langsiktig arbeid, hjelp til selvhjelp og internasjonalt samarbeid bidrar til bedre levekår.
    Les mer
  • Slik kan Vesten frigjøre seg fra autoritære og korrupte stater
    Kunnskap Kristiania

    Slik kan Vesten frigjøre seg fra autoritære og korrupte stater

    Den geografiske konsentrasjonen av kritiske mineraler skaper strategiske utfordringer for Vesten.
    Les mer

Meld deg på vårt nyhetsbrev

Kunnskap Kristiania er Kristianias kunnskapsmagasin. Vi gir deg nytt om forskning, fag, kunstnerisk utviklingsarbeid og aktuell samfunnsdebatt. Nyhetsbrevet sendes ut to ganger i måneden.
Abonnér